Reacties op consultatie vakbekwaamheid

Het Verbond ziet niets in een diplomaplicht voor alle adviseurs en ook niet in een centraal register; NVHP, SEH en FFP willen meer flexibiliteit in PE
De overtuiging van Financiën dat een diplomamodel en een register hieraan bijdragen, kan niet op steun van het Verbond rekenen. Dit laat het Verbond weten in reactie op de consultatieronde van het ministerie van Financiën.
De sturing naar een diplomamodel sluit volgens het Verbond niet aan op de Wft en het Bgfo. Het Verbond pleit voor het behoud van het bedrijfsvoeringsmodel voor zowel advies als niet-advies. Als het om de invoering van een (persoons)register gaat, adviseert het Verbond om aan te sluiten bij het bestaande AFM-register.
Het Verbond heeft Financiën laten weten dat de voorgestelde wijziging naar het diplomamodel geen betere vakbekwaamheid garandeert en bijvoorbeeld ook niet de mogelijkheid biedt om de kwaliteit van de Wft-diploma’s te borgen. Het huidige bedrijfsvoeringsmodel, dat geldt voor zowel adviseren als niet-adviseren, borgt de vakbekwaamheidseisen optimaal en daarmee ook de belangen van de klant.
Klant niet centraal
“De voorstellen voor het wettelijke deskundigheidsbouwwerk nemen niet de consument als uitgangspunt, maar lijken vast te houden aan de (huidige) productstructuur in het Wft-bouwwerk. Daarmee wordt de transitie van productverkoop naar klantadvies niet voldoende ondersteund en is het bouwwerk niet toekomstbestendig”, schrijven NVHP, SEH en FFP
Meer flexibiliteit in PE
In de praktijk blijkt dat de PE onvoldoende aansluit bij de actualiteit. “Daarnaast ervaren onze leden dat men een ‘dubbele inspanning’ in termen van tijd en geld moet doen omdat PE voor Wft en bovenwettelijke opleidingen elkaar deels overlappen. Hoewel het aanschakelen bij actuele onderwerpen een lastig punt zal blijven omdat opleidingen en PE nu eenmaal een bepaalde ontwikkeltijd vergen, kan dit punt wél deels ondervangen worden door het inzetten van eigentijdse communicatiemiddelen en periodieke digitale toetsprocedures (EVC-PE)
.
Verder kan het probleem van de overlap en de doublures in tijd- en geldbesteding opgelost worden door PE-termijnen gelijk te schakelen en/of PE-termijnen op te rekken in combinatie met tussentijdse kwaliteitscontroles.”
Personenregister
De organisaties willen het personenregister de status en doelstelling van een diplomadatabank mee geven aan de hand waarvan financiële professionals én werkgevers op een eenvoudige wijze niet alleen hun deskundigheid zichtbaar kunnen maken maar met name kunnen verifiëren of de PE (voor zowel Wft als voor bovenwettelijke opleidingen) nog geldig is danwel op welke termijn actie nodig is om deze PE geldig te houden
Deel dit bericht, kies uw platform!

Redactie Findinet